გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი,პირადი ნომერი: სოფიკო ჯანელიძე
60001016908
საგანი: ინგლისური
სწავლების საფეხური/კლასი: მე-3 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი: კლასში არის 11 მოსწავლე,
გაკვეთილის თემა: წყლის ბინადარნი
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლემ შეძლოს ტექსტზე დაყრდნობით sea
creatures დაასახელოს
და განასხვავოს წყლის ბინადარნი.აღწერს მათ აგებულებებს.ამოიცნოს სხვადასხვა საარსებო
გარემოში(ოკეანე,ზღვა ,მდინარე,ხმელეთი)მობინადრე ცოცხალი ობიექტები.
წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლემ იცის ცხოველებთან დაკავშირებული ტერმინები,იცის
მათთვის გარემოს მნიშვნელობა და იცნობს სხვადასხვა გარემოში მობინადრე ცოცხალ ორგანიზმებს,შეუძლია
ცოდნის გამოყენება პრაქტიკაში,შეუძლია საკლასო მუშაობა,ჯგუფური მუშაობა,პრეზენტაცია
ეროვნული სასაწავლო გეგმის სტანდარტი:
უცხ.დ.II.6.
მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ილუსტრირებული ტექსტების გაგება და
მათში ინფორმაციის მოძიება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• ტექსტში მოცემულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით
ასრულებს კონკრეტულ ქმედებას (ასრულებს ნახატს, პოულობს შესატყვის ილუსტრაციას და სხვა).
უცხ.დ.II.3. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი
ილუსტრირებული აღწერითი/ნარატიული ხასიათის ტექსტების გაგება.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
·
ამოიცნობს აღწერილ პერსონაჟს, ცხოველს, საგანს და აკავშირებს
მას შესაბამის ნახატთან/ ჟესტიკულაციით განასახიერებს/ ხატავს/ მიუთითებს რეალურ საგანზე;
·
ამოიცნობს პერსონაჟს, ცხოველს, საგანს აღწერილი ნიშან-თვისებების
მიხედვით (მაგ., წითელი, მრგვალი, დიდი, პატარა)
და მიუთითებს/აფერადებს/შემოხაზავს მას;
უცხ.დ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების,
წინადადებების წერა.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ნაწერიდან ან ნაბეჭდი წყაროდან გადაიწერს
სიტყვებს, მოკლე წინადადებებს.
ბუნ.III.2.მოსწავლეს შეუძლია განმარტოს გარემოს
მნიშვნელობა ორგანიზმებისთვის.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- აგროვებს
ინფორმაციას, აღწერს ორგანიზმების გარემო
ფაქტორებზე (საკვები,
წყალი, ნიადაგი, ჰაერი, თავშესაფარი) დამოკიდებულებას,
სვამს კითხვებს და ეძებს პასუხებს;
- ქმნის კონკრეტული ორგანიზმისათვის
საარსებო გარემოს მოდელს (მაგ., ჩანახატს);
- ამოიცნობს სხვადასხვა საარსებო
გარემოში (წყალი, ჰაერი, ხმელეთი) მობინადრე ცოცხალ ობიექტებს და ახასიათებს
მათ შეგუებულობას;
- ლოკალურ გარემოში იკვლევს
ორგანიზმების სხვადასხვა საბინადროს (მაგ.,
სორო, ბუდე, სახლი) და აღწერს მათი აგების თავისებურებებსა და
დანიშნულებას.
შეფასების ტიპები: გაკვეთილზე გამოყენებული იქნება
განმავითარებელი შეფასება
შეფასების მეთოდები: შეფასების
რუბრიკა,თვითშეფასების ფორმები
ორგანიზების ფორმები:საერთო
საკლასო,ჯგუფური
სასწავლო
მასალა და რესურსები: დაფა,ცარცი,შეფასების რუბრიკა,ბარათები,სახელმძღვანელო,ფანქარი,პოსტერიწებო,კომპიუტერი,პროექტორი,
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდეი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
|
1
|
აქტივობა
1-
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
|
პრეზენტაცია
|
საერთო საკლასო
|
ელექტრონული რესურსი,პროექტორი,კომპიუტერი
|
3წთ
|
2
|
აქტივობა-2
„გონებრივი იერიში“
|
კითხვაპასუხი
გონებრივი იერიში
|
საერთო საკლასო
|
დაფა,ცარცი,
|
5წთ
|
3
|
აქტივობა-3
ვიდეოს ჩვენება
|
პრეზენტაცია
|
საერთო
საკლასო
|
კომპიუტერი,ვიდეო,
|
8წთ
|
4
|
აქტივობა-4
უცხო ტექსტის წაკითხვა და გააზრება
|
საერთო
საკლასო
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო
|
10წთ
|
5
|
აქტივობა-
5-
სურათის აღწერა
|
საერთო საკლასო
|
ჯგუფური
|
პროექტორი,კომპიუტერი,ბარათები,სურათები
|
7წთ
|
6
|
აქტივობა
-6
ამოიცნონ ცხოველი და მისი საცხოვრებელი ადგილი
|
საერთო
საკლასო
|
საერთო
საკლასო
|
კომპიუტერი,პროექტორი,
|
7წთ
|
7
|
აქტივობა
7-
საშინაო დავალება
|
მოსწავლეებმა შეძლონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის გამოყენებით
თემასთან დაკავშირებული პეაქტიკული სავარჯიშოების შესრულება
|
საშინაო დავალება
|
სამუშაო წიგნები
|
2 წთ
|
8
|
აქტივობა
8-
უკუკავშირი
|
3 წთ
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ძალიან კარგი
|
კარგი
|
დამაკმაყოფილებელი
|
კომუნიკაციის უნარჩვევები,
დიალოგიური და მონოლოგიური მეტყველება, ძიებითი კითხვის უნარჩვევები,აუდირების
უნარი
|
კითხულობს გამართულად,
ყველა კითხვაზე სწორად პასუხობს. მოიძიებს და
პოულობს კონკრეტულ ლექსიკურ
ელემენტებს.სრულად გებლობს მოსმენილ ინფორმაციას.
|
კითხულობს უმეტეს სიტყვებს სწორად, პასუხობს რამდენიმე შეკითხვას. პოულობს კონკრეტულ
ლექსიკურ ელემენტებს.იგებს მოსმენილ ინფორმაციას.
|
კითხვისას უშვებს
შეცდომებს, უჭირს კითხვებზე პასუხის
გაცემა. ვერ მოიძიებს კონკრეტულ
ლექსიკურ ელემენტებს.უჭირსმოსმენილი ინფორმაციის გაგება
|
პრეზენტაცია
|
მოსწავლე აღწერს ცხოველს სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით, არ საჭიროებს
მასწავლებლის დახმარებას
|
მოსწავლე აღწერს ცხოველს სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით მასწავლებლის
მცირე დახმარებით.
|
უჭირს ცხოველების აღწერა.საჭიროებს მასწავლებლის დახმარებას
|
No comments:
Post a Comment